Svatopluk SEM - životopis                  

      Studoval na Konzervatoři České Budějovice pod vedením prof. D. Volfové. Po absolutoriu nastoupil do stálého angažmá v Jihočeském divadle jako sólista opery, kde ztvárnil řadu hlavních rolí, jako např. Figaro (Lazebník sevillský), Germonte (La Traviata), Valentin (Faust a Markétka), Papageno (Kouzelná flétna), Guglielmo (Cosí fan tutte), nebo Belcore (Nápoj lásky).
      Pravidelně hostuje téměř na všech operních scénách České republiky, zejména však v Národním divadle v Praze, Národním divadle v Brně nebo v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Jeho repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru.

      Na českých scénách spolupracoval s režiséry M. Formanem, O. Havelkou, J. Heřmanem, J. Menzelem, režisérskou dvojicí SKUTR (Martin Kukučka & Lukáš Trpišovský), D. Radokem a mnoha dalšími.

      Vystupoval pod taktovkou významných dirigentů jako jsou J. Bělohlávek, E. Dovico, E. Fiore, T. Hanus, J. Hrůša, J. Latham-Koenig, O. Lenárd, T. Netopil, L. Pešek aj. Hostuje na koncertních a operních jevištích nejen v Čechách, ale i v zahraničí – v Japonsku, Dánsku, Jižní Koreji, Číně, Rakousku, Španělsku, Německu, Rusku, Itálii či Velké Británii za doprovodu orchestrů jako je např. Česká filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, PKF – Prague Philharmonia či BBC Symphony Orchestra, kde je již několik let stálým hostem.

      V sezóně 2015/2016 absolvoval měsíční turné po Japonsku se Státní operou Praha, a to s operou La Traviata (v roli Germonta). V dubnu 2016 vystoupil po boku Karity Matilly na prestižním festivalu BBC Proms v Londýně v provedení Janáčkovy opery Věc Makropulos s BBC Symphony Orchestra. V italském divadle Teatro Regio di Torino ztvárnil roli Revírníka v inscenaci opery Liška Bystrouška v režii R. Carsena pod vedením dirigenta Jana Lathama-Koeniga.

      V minulosti se podílel na realizaci nahrávky Smetanovy Prodané nevěsty s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou J. Bělohlávka pro nahrávací společnost Harmonia Mundi. V roce 2014 natočil dokument společnosti BBC "Rolando meets Don Giovanni", kde ztvárnil titulní roli Dona Giovanniho.

      Je častým hostem prestižních mezinárodních hudebních a operních festivalů – BBC Proms, MHF Český Krumlov, MHF Dvořákova Praha, Opern Air Gars am Kampf v Rakousku, MHF Pražské jaro, nebo MOF Smetanova Litomyšl. V roce 2017 ystoupil také na Arts festivalu v Hong Kongu a v Shanghai (Věc Makropulos – L. Janáček).

      Je laureátem řady prestižních cen v oboru opera – mj. Ceny operního portálu Opera+ 2017, ceny Thálie 2017 (za ztvárnění Giorgia Germonta v La traviatě v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích) a moravskoslezské ceny Jantar 2017 (za roli Kaliny z opery Tajemství v NDM Ostrava). Třikrát získal Cenu Karla Rodena v Českých Budějovicích.